Aquae Iasae

Aquae Iasae, rimsko naselje na prostoru današnjih Varaždinskih Toplica

Aquae Iasae, rimsko naselje na prostoru današnjih Varaždinskih Toplica. Glavni razlog kontinuiranoga naseljavanja i života na tome području tijekom tisućljeća bili su izvori termalne ljekovite sumporne vode.

Arheološka istraživanja potvrdila su da je isti izvor u uporabi neprekidno od rimskoga doba, a vjerojatno i u predrimsko doba, kada je to područje naseljavao panonsko-keltski narod Jaza (otuda naziv rimskoga naselja).

Potkraj IV st. opustošeno naselje preplavila je termalna voda

Potkraj IV st. opustošeno naselje preplavila je termalna voda, koja je preko njega nataložila debeli sloj sedre.
… Zahvaljujući izvoru termalne vode, naselje se razvijalo kao lječilišni centar, o čemu svjedoče mnogobrojni natpisi, tj. zahvale korisnika ljekovite vode, isprva vojnika, a poslije i civilnoga stanovništva te visokih državnih činovnika iz različitih dijelova Rimskoga Carstva.

Natpisi su ponajviše sadržavali posvete nimfama zaštitnicama sumpornih vrela.

Aquae Iasae – urbanistički razvoj

Urbanistički razvoj bio je prilagođen položaju glavnoga izvora termalne vode. Na najvišoj terasi, oko izvora, nastao je središnji kultni prostor i zdravstveni sadržaji. Ondje su otkrivene reprezentativne javne građevine: kupališna zgrada s bazilikom, forum okružen trijemovima te kapitolij s hramovima posvećenima Jupireru, Junoni i Minervi.

Na nižim terasama smjestio se stambeni dio naselja, a u podnožju obrtničko-trgovački dio i sajmište.

Najstariji dio kupališta, iz I. st., nalazi se u jugozapadnome dijelu kompleksa, a sastojao se od pravokutnih prostorija i bazena, u koje je voda jednostavnim kanalom dovođena iz izvorišta, te kupališne bazilike, koja je s kupalištem bila povezana zapadnim bočnim vratima.

U ranocarskome razdoblju kupalište je bilo velikih dimenzija, vjerojatno zbog velike frekventnosti vojske. U doba careva Hadrijana i Antonina Pija (II. st.), u drugoj građevinskoj fazi kupališta, novoizgrađenim su se dijelovima, uz vojnike, sluižli i građani.

Kupalište i bazilika bili su u to doba opremljeni sustavom za grijanje (hipokaust)

… Kupalište i bazilika bili su u to doba opremljeni sustavom za grijanje (hipokaust), a nađeni su i mnogi ulomci zidnih slika.

… Središnji, najveći hram bio je posvećen Jupiteru, istočni Junoni, a zapadni Minervi. Pred ulazom u Minervin hram pronađen je njezin kip s postamentom (prva polovica II. st.), jedan od najljepših primjera kiparstva noričko-panonskoga umjetničkog kruga.

… U IV st. nastupila je najveća obnova naselja, o čemu svjedoći natpis koji spominje da je Konstantin dao obnoviti sve trijemove i ukrase koji su stradali u požaru.

… Na više mjesta očuvane su zidne slike, a u prostorijama koje su bile zagrijavane nađeni su dijelovi sustava za grijanje – vanjska ložišta i stupići od opeke ispod podova, odakle je topli zrak strujao kroz šuplje opeke
na zidovima. …

K. FILIPEC i R.

ENCIKLOPEDIJA HRVATSKOGA ZAGORJA

sova čita knjigu
  • Knjiga: ENCIKLOPEDIJA HRVATSKOGA ZAGORJA
  • Izvadak iz članka: Aquae Iasae
  • Slika: Aquae Iasae – termalni i sumporni izvor
  • Stranica/e: 11-14